ALKOHOLIZM

Czym jest, kogo dotyczy, jakie są sygnały ostrzegawcze i symptomy?

Czym jest alkoholizm?

Po pierwsze alkoholizm lub bardziej profesjonalnie, zespół uzależnienia od alkoholu to CHOROBA. Po drugie, nie ma jednej, konkretnej definicji, na podstawie której można stwierdzić czy ktoś jest na nią chory. Ma ona jednak swoje symptomy i charakterystyczny sposób rozwoju. Polega na braku wystarczającej i dowolnej kontroli chorego nad piciem alkoholu. Jest chorobą podstępną, okrutną, wstydliwą, śmiertelną, postępującą i nieuleczalną, na którą zachorować może każdy. Brzmi groźnie, a co oznacza, już piszę.

Alkoholizm to choroba polegająca na braku wystarczającej i dowolnej kontroli chorego nad piciem alkoholu!

To choroba :

podstępna,

okrutna,

wstydliwa,

śmiertelna,

postępująca,

nieuleczalna.

 • Podstępną, bo zaczyna i rozwija się bez świadomości chorego, który nie widzi jej objawów. Tłumaczy swoje zachowanie, oszukuje siebie i wymyśla powody dla których pije (system iluzji i zaprzeczenia). „Zaraża” najbliższe otoczenie chorym myśleniem, nawykiem racjonalizacji, minimalizowania i przerzucania winy.
 • Okrutną, bo niszczy ciało i umysł. Rujnuje zdrowie, doprowadza do zaburzeń psychicznych, degraduje moralnie. Zmienia osobowość człowieka, jego priorytety, przekonania, wartości oraz izoluje go od innych ludzi. Ma destrukcyjny wpływ na rodzinę oraz osoby związane z alkoholikiem.
 • Wstydliwą, nie tylko dla samego zainteresowanego ale również dla jego bliskich. Nie łatwo jest się przyznać do alkoholizmu. Co ciekawe, rzadko ktoś wstydzi się picia, ale poddanie się leczeniu lub abstynencja już ten wstyd w nim wywołuje.
 • Śmiertelną, ponieważ chory pijąc alkohol wyniszcza swój organizm. Ma również większą szansę uczestniczyć w wypadku, zachorować na nieuleczalną chorobę bądź popełnić samobójstwo.
 • Postępującą, bo pijąc nie można zatrzymać jej rozwoju, uzależnia się więc coraz bardziej.
 • Nieuleczalną ponieważ, kiedy utracił kontrolę nad swoją relacją z alkoholem, już nigdy nie będzie mógł powrócić do bezpiecznego picia. Jedynym sposobem aby zatrzymać chorobę jest całkowita abstynencja. Leczenie alkoholizmu nie podlega jednak na zaprzestaniu picia. Potrzebna jest psychoterapia, która ma nauczyć i przygotować chorego do życia bez alkoholu. 

Kogo dotyczy alkoholizm?

Zachorować może każdy. Niezależnie od płci, wieku, wykształcenia, zawodu, zasobności portfela czy poziomu inteligencji. Alkohol jest pułapką, oszustwem.

Początkowo bowiem daje nam odprężenie, świetny humor, pewność siebie i poczucie nieograniczonych możliwości, późnej zaś kradnie wolność, psuje młodość, niszczy miłość i zmienia osobowość. Kobiety i młodzież uzależniają się szybciej, mówi się też, że wpływ mają predyspozycje genetyczne, środowisko oraz styl życia. A osoby wrażliwe, zamknięte w sobie, niepewne, o niskim poczuciu własnej wartości należą do grupy zwiększonego ryzyka. Nie mniej jednak zagrożeni są wszyscy, którzy piją.

Jakie są sygnały ostrzegawcze?

 • upijanie się i kace,
 • poszukiwanie, inicjowanie i organizowanie okazji do wypicia,
 • regularne picie nawet niewielkich ilości alkoholu,
 • namawianie innych do picia,
 • chwalenie się, ze można wypić więcej niż inni,
 • wysoka tolerancja na alkohol tzw. „mocna głowa”,
 • „urywanie się filmu”, zapominanie tego co się działo,
 • ciągłe mówienie o piciu alkoholu,
 • ryzykowne zachowanie po piciu,
 • powtarzające się przypadki prowadzenia samochodu pod wpływem nawet niewielkiej ilości alkoholu,
 • picie w samotności, w ukryciu lub chowanie alkoholu na zapas,
 • unikanie rozmów na temat swojego picia, reagowanie gniewem na sugestię ograniczenia picia,
 • kłamanie na temat picia lub ilości alkoholu, irytacja,
 • używanie alkoholu jako ucieczki od kłopotów,
 • wahania nastroju, stany przygnębienia i ożywienia,
 • przemiany psychiczne np. osoba nieśmiała staje się duszą towarzystwa,
 • drobne wykroczenia, awantury, konflikty z otoczeniem.
v

Rzadko ktoś wstydzi się picia, ale poddanie się leczeniu lub abstynencja już ten wstyd w nim wywołuje...

Jakie są symptomy alkoholizmu?

Wyróżniamy 6 głównych objawów uzależnienia od alkoholu.

 

1. Głód alkoholowy – silna potrzeba lub przymus picia. Może mieć różne natężenie, od napięcia, niepokoju, poczucia braku „czegoś” przez uporczywe myślenie o napiciu się, aż do stanu w którym powstaje przekonanie, że jeśli się nie napiję to umrę.

2. Upośledzenie kontroli na piciem – trudność w kontrolowaniu rozpoczęcia i zakończenia picia. Człowiek nie wie ile wypije, kiedy i gdzie zakończy. Nie potrafi skończyć picia o tej porze, którą wcześniej zaplanował, nie umie odejść od stołu jeśli jest jeszcze na nim alkohol. Pomimo obietnic kolejny raz upija się, choć tego nie chce. Z czasem całkowicie traci kontrolę, wpada w ciąg trwający kilka lub kilkanaście dni pod rząd.

3. Objawy abstynencyjne – są reakcją organizmu na przerwanie picia bądź zmniejszenia dawki wlewanego w siebie alkoholu. To brak apetytu, dreszcze, drżenie rąk, bóle głowy, gorączka, nadmierna potliwość, skurcze żołądka, biegunka, nudności, wymioty, bóle i skurcze mięśni, suchość w gardle, problemy ze snem i koncentracją, drażliwość, lęk a w skrajnych przypadkach halucynacje i napady padaczkowe. Ustępują w dwóch przypadkach: albo po wypiciu alkoholu, albo po około 5 dniach abstynencji. Uwaga! To nie jest kac, to silna reakcja organizmu na brak alkoholu. ( Kac jest skutkiem zatrucia się alkoholem, a jego objawy są nieporównywalnie łagodniejsze).

Jest 6 głównych objawów uzależnienia od alkoholu,

jeśli rozpoznajesz u siebie choćby 3 z nich, to można stwierdzić, że jesteś osobą uzależnioną.

4. Zmiana tolerancji na alkohol –  polega na tym, że człowiek może wypić więcej niż kiedyś bez wyraźnych zmian w zachowaniu, sięga również po mocniejsze alkohole. Reaguje na alkohol inaczej niż jego otoczenie i on sam na początku swojego kontaktu z alkoholem.

5. Koncentracja życia wokół alkoholu – zmianie ulega stosunek do alkoholu, najpierw było miło jeśli alkohol był na imprezie, ale jeśli go nie było nie stanowiło to problemu. Z czasem zaczyna go brakować. Zabawa bez alkoholu jest niemożliwa. Osoba szuka, inicjuje i organizuje okazje do picia, poświęca temu swój czas, myśli z kim, gdzie i za co wypije. Coraz gorzej dogaduje się z niepijącymi znajomymi, ma nowych, pijących podobnie jak ona. Zaniedbuje rodzinę, pracę, swoje przyjemności i zainteresowania. Jej życie skupia się wokół butelki.

 6. Picie pomimo wiedzy o szkodliwości alkoholu i ponoszonych stratach – kontynuowanie picia nie zważając na uszczerbek na zdrowiu oraz poważne dolegliwości, straty finansowe, kłopoty w pracy, nieporozumienia z otoczeniem, problemy w rodzinie bądź jej rozpad. Pomimo wiedzy, że przyczyną jest alkohol, pije dalej.

Jeżeli w ostatnim roku Twojego  picia wystąpiły choćby 3 z powyższych 6 objawów, to nie ma wątpliwości, że  jesteś człowiekiem uzależnionym!

Podsumowanie:

Alkoholizm nie ma jednej przyczyny. Jest chorobą niezawinioną. Żaden alkoholik nie chce nim zostać i nie wie, że się nim staje. Samoocena w tym przypadku jest niezwykle trudna, ponieważ istnieje pewna nieuchwytna granica. Jak już wiemy, z problemem alkoholowym boryka się osoba która pije dużo, często lub regularnie, a także ta która co jakiś czas upija się do nieprzytomności. Jednak co dla jednego oznacza dużo, dla drugiego może oznaczać mało itd. Mam nadzieję, że wiesz co mam na myśli. Wartości te są po prostu względne. Alkoholik nie musi być menelem, ani nie musi pić codziennie. W naszym społeczeństwie istnieje mylny obraz alkoholika. Często ludzie zapominają o tym, że jest to człowiek chory. Uważają, że zasługuje on na to co go spotkało, ponieważ ma zbyt słabą wolę. Krytykują go za nieodpowiedzialność, postrzegają jako egoistę, pozostawiają samemu sobie, nie czują wobec niego współczucia. Nie zdają sobie sprawy, że oni też mogą utracić kontrolę w piciu. Są przekonani o swojej odporności. Nie bądź jak Ci ludzie! Warto wyzbyć się uprzedzeń i pamiętać że alkoholik pije nie dlatego, że chce, ale dlatego, że musi. Niezależnie jednak od tego jak dużo i jak długo pił, może przestać i zacząć nowe życie. Trzeźwość nie jest końcem, lecz początkiem drogi, którą z całego serca oboje polecamy !