JAK SIĘ OGARNĄĆ

lista 7 rzeczy które może zrobić alkoholik

Bez zbędnego owijania w bawełnę, od razu Ci powiem, że ogarnąć się nie jest łatwo, ale naprawdę warto! Życie jest całkiem spoko i nawet jeśli teraz myślisz inaczej, gwarantuję, że zmienisz zdanie. Zmarnowałeś dość czasu, więc rusz swoje cztery litery, bo nie ma na co czekać i bierzmy się do roboty!

Oto lista rzeczy do zrobienia:

1.Pierwszy krok

Skoro tu jesteś (niezależnie od tego czy zostaniesz…), to znaczy, że szukasz pomocy. Właśnie zrobiłeś pierwszy krok. Świetnie, idziesz w dobrą stronę. Szukaj, czytaj, pytaj, rozmawiaj. Nie wymyślaj na nowo koła, skoro ono już istnieje. Ucz się od innych, korzystaj z ich wiedzy i doświadczenia.

WŁAŚNIE ZROBIŁEŚ PIERWSZY KROK!

2. Pomyśl

Nie ma wyjścia, chcąc nie chcąc, musisz pogadać ze sobą. Tylko nie kłam! Zastanów się jak często pijesz alkohol, ćpasz czy grasz. Być może robisz to wszystko naraz, a może do tej „świętej trójcy” dorzucasz coś jeszcze. Nie wiem. Pomyśl jak reaguje na Twoje zachowanie otoczenie, Twoi najbliżsi, rodzina, przyjaciele (masz jakichś?), jaki wpływ ma to na Twoją pracę (jeśli jeszcze ją masz), hobby (jeśli takowe istnieje lub kiedykolwiek istniało) i zainteresowania (interesuje Cię coś jeszcze poza „baletami”?). Skoro matka leje łzy, ojciec załamuje ręce, dziewczyna lub żona (chłopak/mąż) strzela fochy albo straszy odejściem, a szef grozi Ci wywaleniem na przysłowiowy zbity pysk, to może coś w tym jest? Może faktycznie zaszło za daleko, może zbyt dużo i zbyt często pijesz,ćpasz, grasz…nawalasz, zawodzisz i ściemniasz? Dopuszczasz taką ewentualność? Pomyśl! W rozwianiu Twoich wątpliwości mogą pomóc testy diagnostyczne, znajdziesz je tutaj i tutaj.

l
WYPEŁNIJ TESTY DIAGNOSTYCZNE
Test CAGE

to tylko 4 pytania !

Test MAST

pełna wersja, 24 pytania!

3. Zdobądź świadomość

Jesteś rewelacyjnym kłamcą. (Nie znam alkoholika, który by nie kłamał. Narkomana i hazardzisty też nie). Wszelkie nieszczęścia i choroby tego świata przytrafiają się akurat Tobie. Wciskasz bajki wszystkim. Jesteś tak dobry, że okłamujesz sam siebie, ba powiem więcej, Ty nawet w te kłamstwa wierzysz! Myślisz: ja nie mam żadnego problemu, piję bo lubię, bo mi smakuje, panuję nad tym, przecież mogę nie pić, a w sumie to wszyscy piją. Nie jestem alkoholikiem, ja na pewno nie. Wierzysz w to. Jednocześnie chcesz się sprawdzić. Mówisz sobie, że już nie będziesz. Ale sił Ci starcza góra na kilka dni (być może przesadziłam z tymi kilkoma, bo różnie to bywa, czasem jest jeden, czasem dwa, trzy, a czasem zero). A teraz jedna z najtrudniejszych rzeczy do zrobienia. Musisz sobie uświadomić, że jednak masz problem, że jest coś, co nad Tobą panuje : alkohol, narkotyki, hazard (niepotrzebne skreślić wink). Bez tej świadomości dalej nie pójdziesz. Nie ma innej opcji!!! 

UŚWIADOM SOBIE, ŻE MASZ PROBLEM !

4. Wyluzuj

Skoro już zdałeś sobie sprawę z tego, że jednak coś jest nie tak, że nie potrafisz się zatrzymać, nie potrafisz sobie odmówić, zapanować nad sobą, że chyba jesteś uzależniony (piszę „chyba”, bo szczerze wątpię, że na tym etapie się do tego przyznasz) to wyluzuj. To nie koniec świata! Nie panikuj, bo uzależnienie można pokonać. Przestań widzieć wszystko w czarnych barwach. Nie myśl, że się nie uda. Nie rób z góry założenia, że życie na trzeźwo jest nie do zniesienia. Musisz mi uwierzyć na słowo, że jest lepsze, bardziej świadome i radosne, a co najważniejsze daje Ci więcej możliwości.

nie bój się. Nie myśl, że się nie uda.

5. Podejmij decyzję

Podjęcie decyzji to nic innego, jak skupienie się na osiągnięciu zamierzonego celu i odcięciu od innych ewentualności. To przełomowy krok! Musisz zrozumieć na czym on naprawdę polega. Tak często używamy słowa „decyzja”, że straciło ono dla nas swoją moc.Traktujemy je raczej jak nasze pobożne życzenie. Mówisz „rzucam palenie”, a myślisz „chciałbym nie palić”.  Tymczasem, w przypadku uzależnień, podjęcie decyzji to całkowite zerwanie z nałogiem. Wewnętrzna, ogromna zmiana, konsekwentne i nieodwracalne odcięcie się od używki. Bez zawahania i bez wątpliwości czy dasz radę. Zdaj sobie sprawę z siły jaką zawiera podjęcie decyzji. Od tego momentu nie ma powrotu! Nie ma wymówek, usprawiedliwień i ustępstw. Nie znaczy NIE. Nie pije, nie biorę, nie gram, nie palę. Pamiętaj, wszystko siedzi w Twojej głowie, to Ty rządzisz, nikt i nic innego. Tylko Ty! Jeżeli już próbowałeś pokonać swoje uzależnienie i nic z tego nie wyszło, to znaczy, że nie podjąłeś decyzji.

R
nieodwracalnie odetnij się od używki. całkowicie zerwij z nałogiem!

6. Uwierz w siebie

Nie myśl o tych, którym się nie udało. Nie zwracaj uwagi na tych, którzy w Ciebie nie wierzą. Masz jasno sprecyzowany cel- zerwać z nałogiem. Potrafisz to zrobić. Dlaczego miało by być inaczej? Masz w sobie siłę z której nie zdajesz sobie sprawy. Nie rozmieniaj się na drobne, nie rozczulaj nad sobą. Chcieć to móc, więc zrób to! Możesz wszystko, pamiętaj to siedzi w Twojej głowie. Nie porównuj się do innych, jesteś wyjątkowy, na całym świecie nie ma drugiego takiego człowieka jak Ty! Uda się na pewno. Nam się udało. Uwierz w siebie!

Nie porównuj się do innych, jesteś wyjątkowy, na całym świecie nie ma drugiego takiego człowieka jak Ty!

7. Działaj !

Skoro zrobiłeś już pierwszy krok, zastanowiłeś się, pogadałeś ze sobą, zdałeś sobie sprawę z tego, że masz problem, nie spanikowałeś, podjąłeś decyzję, że czas z tym skończyć i wierzysz, że Ci się uda, to nie pozostaje nic innego jak DZIAŁAĆ. Sposobów na walkę z uzależnieniem jest kilka. Nie bój się próbować, to że komuś pomogły spotkania AA, nie znaczy, że w Twoim przypadku to będzie dobre rozwiązanie. Być może musisz poszukać czegoś innego. Opcji jest wiele. Najważniejsze byś się na nie nie zamykał. Nie zakładaj od razu, że coś nie jest dla Ciebie, jeśli tego nie spróbowałeś. Nie czekaj, aż coś się wydarzy, idź po pomoc.

W kolejnym wpisie powiem Ci gdzie tej pomocy szukać. Tymczasem, pobierz checklistę i sprawdź co zrobiłeś żeby się ogarnąć.

 

I
Nie czekaj aż coś się wydarzy, znajdź pomoc!

Sprawdź co możesz zrobić żeby się ogarnąć