GDZIE SZUKAĆ POMOCY?

Uzależnienie od alkoholu

Jeżeli jesteś osobą uzależnioną to z pewnością wiesz, że alkoholizm jest chorobą, na którą może zachorować każdy – każdy kto piję, oczywiście.  Nie ma znaczenia wiek, płeć, zawód, wykształcenie, poziom inteligencji i zasobność portfela. I mimo, że często alkoholik jest postrzegany przez resztę społeczeństwa jako ktoś od nich gorszy, bo niby sam sobie na to zasłużył, bo ma słabą wolę i jest nieodpowiedzialny, to pamiętaj, że nie masz się czego wstydzić. Bo dlaczego miałbyś się wstydzić swojej choroby? Przecież nie chciałeś zostać alkoholikiem ani nie wiedziałeś, że się nim stajesz.

Nie mniej jednak, potrzebujesz pomocy i dlatego postanowiłam podpowiedzieć Ci co powinienieś zrobić jeśli zdałeś sobie sprawę ze swojego problemu, gdzie szukać tej pomocy, do jakiej placówki się udać, czego możesz się  tam spodziewać, od czego zacząć, no i w ogóle z czym to się je?

Zanim opiszę Ci miejsca do których możesz się zgłosić, chcę jeszcze zwrócić Twoją uwagę na STRACH. Strach, który odpędza od Ciebie myśli o leczeniu, który paraliżuje, sprawia, że serce podchodzi Ci do gardła, ręce się pocą, a brzuch zaciska do granic możliwości. Oczami wyobraźni,  widzisz obskórną, ciemną i przygnębiając salę, w której siedzi grupa smutnych ludzi…i mówisz sobie : o nie, to nie dla mnie, ja tam nie pójdę, nie pasuję tam.  Szukasz innych sposobów, czegoś co by Ci pomogło, byle byś nie musiał chodzić na terapię. Często wybór pada na Esperal – ale o tym porozmawiamy innym razem.

Pamiętaj, że alkoholizm zaczyna i pogłębia się bez świadomości chorego.

Żaden alkoholik nie chce nim zostać i nie wie, że się nim staje. Nie wstydź się swojej choroby.

w

Strach odpędza od Ciebie myśli o leczeniu. Boisz się zgłosić do poradni. Pomyśl, że:

Każda osoba, która się leczy, bała się tak samo lub bardziej niż ty – to normalne!

Boisz się zgłosić do poradni- co jest zupełnie naturalne, bo nie wiesz czego się możesz spodziewać. Zastanawiasz się jak tam będzie i czy tak strasznie jak to sobie wyobrażasz… Nie, nie będzie tak strasznie. Mamy XXI wiek.  Zdradzę Ci też  bardzo ważną tajemnicę – boi się każdy. Naprawdę, nie znam osoby, kóra przed zgłoszeniem się na leczenie nie miała by pietra! Nie ma więc na co czekać, musisz przełamać w sobie strach, bo szkoda czasu. Jest tyle fajnych rzeczy do zrobienia!

Gdzie szukać pomocy?

Wyłączając placówki prywatne, masz 4 podstawowe opcje do wyboru, które proponuje Ci polska służba zdrowia. To z czego skorzystasz, zależeć będzie od tego w jakiej sytuacji jesteś i czego na dany moment potrzebujesz.

1. ODDZIAŁ LECZENIA ABSTYNENCYJNYCH ZESPOŁÓW ALKOHOLOWYCH

 • Popularnie i potocznie zwany detoksem.
 • Placówka mieszcząca się najczęściej przy szpitalach.
 • Potrzebne skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu lub lekarza psychiatry. Ale możesz też zgłosić się do szpitala psychiatrycznego na izbę przyjęć.

DLA  KOGO:  Dla osób, które mają silne objawy odstawienne, czyli źle czują się po przerwaniu picia.

Oddział nie rozwiązuje problemu uzależnienia jako choroby – jest to leczenie farmakologiczne tzw. odtrucie, które ma zniwelować objawy abstynencyjne czyli: dreszcze, drżenie rąk, ból głowy, gorączkę, nadmierną potliwość, skurcze żołądka,  biegunkę, nudności, wymioty, bóle i skurcze mięśni, suchość w gardle, problemy ze snem, lęk a w skrajnych przypadkach halucyjnacje, majeczenie i napady padaczkowe.

r
 • szpital
 • skierowanie
 • objawy odstawienne
 • odtrucie organizmu
 • nie leczy uzależnienia

CO WARTO WIEDZIEĆ:  Jeśli masz zbyt duże stężenie alkoholu we krwi najprawdopodobniej nie zostaniesz przyjęty. Po pierwsze dlatego, że nie można podać Ci większości leków, a po drugie dlatego, że istnieje obawa, że pijany pacjent = agresywny pacjent, a izolatek brak, więc sam rozumiesz… Ostatecznie jednak wszystko zależy od ludzi, którzy pracują na oddziale. Zdarzają się tacy, którzy poradzą Ci, żebyś pijąc dużo wody poczekał na izbie przyjęć aż przetrzeźwiejesz. Są też miejsca, do których zostaniesz przyjety niezależnie do tego w jakim stanie się znajdujesz. W Warszawie na ul. Kolskiej istnieje Dział Przerywania Ciągów Alkoholowych.

Na Oddziałe Leczenia Abstynencyjnych Zespołów Alkoholwych możesz otrzymać również pomoc psychologiczną, ale  ma ona służyć ukierunkowaniu Cię na leczenie w poradni terapii uzależnienia, podpowiedzeniu do jakiej placówki możesz się zgłosić. Bywa, że jest wstępem do pobytu na Całodobowym Oddziale Leczenia Uzależnień (opcja nr 4).

2. poradnia leczenia uzależnień / poradnia terapii uzależnienia od alkoholu  i współuzależnienia

 • Leczenie ambulatoryjne: czyli mieszkasz w domu, pracujesz i uczęszczasz na zajęcia w poradni
 • Zajęcia odbywają się 2-3 razy w tygodniu (zależy do placówki)
 • Leczenie trwa kilka miesięcy
 • Bez skierowania
E

Terapia trwa długo ze względu na małą częstotliwość spotkań.

Procedura zgłoszenia się do poradni jest dziecinnie prosta : dzwonisz, umawiasz się na spotkanie z lekarzem , przychodzisz – trzeźwy oczywiście . Nie musisz się bać, że od razu zostaniesz wrzucony na głęboką wodę. Napierw rozmowa, potem działanie. Spodziewać się możesz kosultacji z lekarzem psychiatrą (to ta pierwsza rozmowa), indywidualnych sesji z psychologiem i z terapeutą oraz grupowych spotkań terapeutycznych.

3. dzienny oddział leczenia uzależnień/ dzienny oddział terapii uzależnienia od alkoholu

 • Mieszkasz w domu i uczęszczasz na zajęcia
 • Zajęcia odbywają się 5 razy w tygodniu od godz. 8/9 do 14/16 (w zależności od placówki)
 • Potrzebne skierowanie
 • Terapia trwa od 6 do 8 tygodni
 • W tym czasie przebywasz na zwolnieniu lekarskim

świetny pierwszy krok

praktyczne dla kobiet zajmujących się dziećmi i domem

CODZIENNY POWRÓT DO ŚRODOWISKA
wolne weekendy

Bardziej intensywna terapia, podczas której jesteś pod opieką przydzielonego Ci terapeuty. Tak jak w poradni otrzymujesz możliwość kosultacji z lekarzem psychiatrą, indywidaulne sesje z psychologiem i terapeutą oraz bierzesz udział w grupowych spotkaniach terapeutycznych. Paracujesz nad sobą kilka godzin dziennie, a po powrocie do domu musisz przygotować się na następne zajęcia. To rozwiązanie jest bardzo praktyczne dla kobiet, które mają dzieci i nie chcą zaniedbywać swoich obowiązków. Minusem jest codzienny powrót do środowiska, w którym piłeś alkohol.

4. CAŁODOBOWY ODDZIAŁ TERAPII UZALEŻNIENIA OD ALKOHOLU/ CAŁODOBOWY ODDZIAŁ LECZENIA UZALEŻNIEŃ

 • Całodobowy pobyt w szpitalu
 • Potrzebne skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu lub lekarza psychiatry
 • Terapia trwa  od  6 do 8 tygodni (w zależności od placówki)
 • W tym czasie przebywasz na zwolnieniu lekarskim

Jeżeli chcesz coś zmienić i bardzo Ci na tym zależy, to rób to na maxa. Całodobowy Oddział Leczenia Uzależnień, to właśnie robienie na maxa.  Bardzo intensywna terapia w szpitalu, złaszcza dla tych, którzy mają już za sobą kilka nieudanych prób leczenia. Ale również dla tych, którzy z różnych powodów ( np. odległość lub  pijący inny członek rodziny) nie mogą bądź nie powinni uczęszczać na oddział dzienny.

E

najbardziej bezpieczna forma leczenia

Jest to najbardziej bezpieczna forma leczenia z powodu braku kontaktu ze środowiskiem. Możesz skupić się na sobie i na swoim problemie, nic Cię nie rozprasza. Nie wracasz codziennie do pijących kupili, nie masz problemu co zrobić gdy po drodze pojawi się jakaś rodzinna uroczystość – nie ma Cię, jesteś w szpitalu. To Twój czas.

Często mówi się , że jest to „oddział zamknięty”, nie należy jednak traktować tego bardzo dosłownie. Jeżeli sam się zgłosiłeś na oddział to i sam możesz z niego wyjść. Nikt nie będzie Cię tam przetrzymywał siłą – to nie więzienie. Jeśli jednak zdecydowałeś się na taką formę leczenia i chcesz przebyć terapię musisz dostosować się do zasad panujących w placówce, a bywają one bardzo restrykcyjne. Pamiętaj jednak, że wszystko to ma Ci pomóc przestać pić i nauczyć się żyć z Twoją chorobą. Warto więc podjąć wysiłek i stosować się do wszelkich zaleceń.

Powrót ze szpitala do domu bywa naprawdę trudny. To powrót do bliskich, do pracy, do znajomych – do środowiska w którym piłeś. Dlatego aby było Ci łatwiej odnaleźć się w nowej rzeczywistości, powinieneś kontynuować terapię w poradnii. Terapeuci polecają również mitingi AA lub kluby abstynenta (ale nie każdemu to pasuje). Ważne jednak by nie  zostać  samemu.